0216 481 03 43 psikoteknik@psikotem.com

Psikotem Psikoteknik

Psikoteknik Almak İçin En Doğru Adres
Randevu Al

TELEFON

0216 481 03 43

0536 635 79 79

psikoteknik@psikotem.com

MERKEZ ADRES

Armağanevler Mahallesi 

Mithatpaşa Caddesi no 227/3

Ümraniye/İstanbul

ŞUBE ADRES

Kemal Türkler Mahallesi

Atatürk Caddesi Ebru Sokak

No2 Daire 2 Sancaktepe/İstanbul

Psikoteknik merkezimiz sağlık bakanlığı yetki belgesine sahiptir. Psikoteknik işlemleriniz e-rapor sistemi üzerinden yapılmakta olup raporunuz onaylandıktan sonra e-devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik Nedir?
Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir.

PSİKOTEKNİK RAPORU NEDİR?
Sağlık bakanlığının denetiminde onaylı kurumlar tarafından kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya elverişli olduğunu, psikolog ve simülatör aletinin eşliğinde 1 saat süren test ve bu test sonucunda verilmiş olan rapordur.

PSİKOTEKNİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
(Ticari Araç Kullananlar için)

Ehliyet-Nüfus Cüzdanı

(Ehliyet İadesine Dönük)

Nüfus Cüzdanı – Ceza Tutanağı.

Psikoteknik Raporu
Nasıl Alınır ?
Psikoteknik raporu yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarca verilmektedir. Minimum 1 saat bilgisayar destekli test cihazında 9 aşamadan oluşan psikolojik değerlendirme sonrasında rapor tanzim edilmektedir..

Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?
Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporu’dur. Ceza puanlarının doldurulması sebebiyle ehliyetine el konulan sürücüler için zorunludur..

Psikoteknik Testleri Nasıl Yapılır?
Merkezlerimizde kullanılan VİYANA TEST SİSTEMİ’nde farklı yetenek ve becerilere yönelik testler bulunmaktadır.
Bu testler trafik güvenliğinde araç kullanma becerileri kadar önemli olan güvenli sürücülük davranışlarını ölçmek için geliştirilmişlerdir.

Ehliyet Geri Alma Hız Ve Alkol
Alkollü araç kullanımından 3. kez ehliyetini aldırmış olan sürücüler (5 yıllığına) süre bitiminde Psikoteknik muayenesinden geçmelidirler. Bir yıl içerisinde 5 defa hız ihlali nedeniyle ehliyetine el konulanlar süre bitiminde Psikoteknik muayenesinden geçmelidirler. Ticari araç kullanan kişiler her 5 yılda bir psikoteknik raporunu almalıdır. “ Bu kanuni zorunluluktur .

Zihinsel Yetenek
Ticari araç sürücülerinin güvenli sürüş sağlayabilmeleri adına, belli başlı birtakım özellikleri incelenmektedir. Bu araştırma neticesinde eğer psikoteknik raporu olumlu sonuç çıkarsa kişi belgeyi almaya hak kazanır. Özellikle algılama, muhakeme, dikkat ve hafıza gibi yetenekler bazında doğru limitlere ulaşılması gerekmektedir.

Kurumsal Şirketlere Personel Alımı Öncesi ve Çalışan Personellerin İş Kazası Risk Durumu Tespiti İçin Psikoteknik Hizmeti Veriyoruz

Ortak Çözümler

İş ve Zaman kayıplarının önlenmesi için ortak çözümler sunuyoruz.

Psikoteknik testine girecek olan personeller sebebi ile olası iş kayıplarının önüne geçebilmek için randevu planlaması yaparak kurumlar arası ortak çözüm sağlamaktayız.

Planlama

Psikoteknik belge eksiklerinin tamamlanması için firmalara özel planlama yapılmaktadır.

Psikoteknik belgesi tüm firmalar tarafından büyük önem arz etmektedir.Belge eksikliklerinin tamamlanması için toplu olarak psikoteknik almak isteyen kişi ve kurumlar için özel zaman planlaması yapmaktayız.

Uzman Ekip

Merkezlerimizde Alanında Uzman Psikologlar Hizmet Vermektedir

Psikoteknik değerlendirme testleri esnasında sizlere alanında uzman psikologlarımız refakat etmektedir.Testler ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve test süreci ile ilgili tüm bilgiler test öncesinde ve testler arasında ki bölümlerde tarafınıza net şekilde anlatılmakta test örnekleri/deneme testleri yaptırılarak başarı yüzdenizin artması sağlanmaktadır

Trafik kazalarında her gün yüzlerce insan hayatını kaybediyor.Ayrıca meydana gelen binlerce kaza bir çok kayıplarıda beraberinde getiriyor.Trafik kazalarından korunmak için psikoteknik değerlendirme testleri büyük önem arz ediyor.”TRAFİK KAZALARI KADERİNİZ OLMASIN.PSİKOTEKNİK RAPORU HER SÜRÜCÜ İÇİN GEREKLİLİKTİR”

 

Dünya üzerinde sürücülerin kaza risk tespitini ve ölçümlemesini yapabilen tek sistem psikoteknik değerlendirme sistemidir.Psikoteknik test sistemleri aynı zamanda bir çok sektörde kullanılmaktadır.Personellerin işkazası risk tespiti de psikoteknik testleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

SÜRÜCÜLERDE PSİKOTEKNİĞİN AMACI NEDİR?

• Trafik içinde seyahat eden halkı, tehlikeli sürücülerden korumak
• Uzun vadeli risk altındaki sürücülere, tutumlarını değiştirme şansı verecek rehabilitasyon programları oluşturarak toplumun sürücülük kültürünü iyileştirmektir.
• Sürücülerin kendi kişisel sürücülük becerileri ve tutumlarına ilişkin farkında olmalarını sağlamak
• Psikolojik yetersizlikleri nedeni ile trafikte tehlike yaratabilecek sürücülerin teşhis edilmesi
• Sürücülük kültürünü iyileştirmek
• İşe uygun sürücü seçiminde psiko-teknik değerlendirme de başarılı olanların tercih edilmesini sağlamak
• Sürücülerin güvenli araç kullanmaları için sahip olmaları gereken zihinsel ve Psiko-motor yetenek düzeylerini şeffaf olarak ölçmek.
• Psiko-Teknik Değerlendirme den olumsuz rapor alanların trafiğe çıkmasını engelleyerek, doğabilecek kazaları önlemek.
• Psiko-Teknik Değerlendirme trafikteki yetenekli ve yeteneksiz sürücüleri belirlemektir.
• Taşıma işlerinde istihdam edilenlerin niteliklerini, haklarını ve sorumluluklarını belirlemek, karayolu taşımalarının diğer taşıma sistemleriyle birlikte ve birbirini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, mevcut imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

PSİKOTEKNİK RAPORUNU ALMAK İÇİN TESTE GİRMEK GEREKLİ MİDİR?

Psikoteknik muayenende geçmek için en az 1 saat psikolog nezaretinde teste girmek gerekir

PSİKOTEKNİK KARTIM VAR GEÇERLİ MİDİR?

Psikoteknik muayene sonucunda psikolog, psikiyatri doktor imzalı ve İl Sağlık Müdürlüklerinden onaylı raporunuz çıkar ve size teslim edilir. Kartınızın yasal bir geçerliliği yoktur.

HANGİ TESTLER UYGULANIR?

• Muhakeme Testi
• Sürekli Dikkat ve Problem Çözme Testi
• Görsel Süreklilik Testi
• Seçici Dikkat/Dikkat Düzeyi Testi
• Tepki Kalitesi ve Hızı
• Takistoskopik Trafik Algı Testi
• Hız ve Mesafe Algılama Testi

PSİKOTEKNİK RAPORUNUN SÜRESİ VAR MIDIR?

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. maddesine göre yük ve yolcu taşımacılığı için alınan raporlar alındığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

İletişim

Phone

0216 481 03 43

0536 635 79 79

Email

psikoteknik@psikotem.com

Adres

Armağanevler Mahallesi 

Mithatpaşa Caddesi no 227/3

Ümraniye/İstanbul

Call Now ButtonRandevu Al